Jdi na obsah Jdi na menu
 


Achatina reticulata, iredalei, fulica

Achatiny - oblovky má doma spousta dětí a někdy podlehnou i dospělí a pořídí si pár kousků těchto slizkých přátel. K chovu potřebujeme prostorné terárium, vhodnou podestýlku v přiměřené vrstvě, dostatek potravy a vápníku pro stavbu ulity. Jako podklad můžeme použít zahradní zeminu nebo lignocel v takovém množství, aby se šneci mohli podle potřeby zahrabat (nedělají to jen proto, aby nás rozčílili, ale chrání se tak před vyschnutím, nebo při zavíčkovávání za nízkých teplot a v neposlední řadě do země kladou vajíčka). Já jim do terárka dávám ještě mech z lesa, je to pěkné a také to pomáhá udržovat vlhkost. Jako potravu jim můžeme předkládat nejrůznější druhy zeleniny a ovoce (nejraději mívají všichni okurky, hlávkový salát a pak mrkev), nepohrdnou ani namočenými ovesnými vločkami, těstovinami a rýží. Nezbytnou součástí jídelníčku je materiál pro stavbu ulity (sépiová kost nebo namleté sušené slepičí skořápky). Stačí, aby k němu neměli pár dní přístup a začnou si zevnitř odkousávat ulitu na okraji, který přirůstá, a vytvoří se jim nepěkné hrboly a jizvy na ulitě, které jim zůstanou po celý život. Když už jsem se zmínila o celém životě, mým achatinám jsou tři roky, ale můžou se dožít v průměru něco kolem 6ti let (co vím chovatelé je mívají 3-4 roky). A za tu dobu nakladou spousty vajíček, v jedné snůšce jich bývá okolo 200. A. iredalei je živorodá a mívá 30-40mláďat v jednom "vrhu".

Kdo by odolal tomuhle kukuči :-) 

Obrazek

 

 

 

 

Obrazek

Vlevo tříletý dospělec A. reticulata, vpravo jeho potomci z prosince 2007 a uprostřed A. fulica

Obrazek

A. reticulata - poznávací znamení žlutá noha a tmavá hlava se středovým pruhem

 

Obrazek

Skupinové terárium s A. reticulata, A. fulica a A. iredalei

 

Obrazek

Ulita dosahuje přes 15cm a noha přes 25cm

Pohlavní aktivita nastupuje u šnečků rúzných druhů v různém věku. Většinou, když dosahnou zhruba 80% vzrůstu dospělců, ale to je jen orientační, jelikož při špatné výživě jsou achatiny obecně menšího vzrůstu. První snůšky přicházejí většinou na jaře. Koncenm dubna se mi vykladlo 5 šneků z 8 (A. reticulata). Ale i během roku můžeme očekávat nadílku vajíček, která připomínají malé bílé fazolky.

Obrazek

Obrazek

Výrůsrtek na pravé straně hlavy je pářicí orgán

 

Obrazek

Obrazek

 

 Toto není páření, toho nahoře jen zajímá, co ten druhý baští :-)

Obrazek

A. fulica - tři roky stará, typická hnědá noha

 

Obrazek

A. iredalei - změny na ulitě i přesto, že měla přístup ke skořápkám, na vině byla nejspíš nevyhovující vlhkost

Obrazek

Valná hromada po koupání - jednou za čas je dobré oblovkám omýt ulity vlažnou vodou, aby se na nich nedržely nečistoty a příliš nemnožily bakterie

 

Obrazek

Jeden den staré A. iredalei

 

Pár postřehů na závěr: chov je možný i v plastových boxech s otvory na větrání, osvědčily se mi při karanténě neduživých jedinců. Dobrá kontrola a čistitelnost.

Podestýlka není nutná, pokud je zachována dostatečná vlhkost, ta se pozná tak, že jsou večer šneci aktivní a nezavíčkovávají se.

Achatiny rády pijí, je dobré dát jim mělkou misku s vodou a denně ji čistit a dolívat.

 

Vodu miluje - ale pozor na chlorovanou, ta musí být odstátáObrazek

 Pěkné stránky o chovu achatin s inzeráty a diskusí

http://achatinaclub.wgz.cz/

http://www.achatina.estranky.cz/

http://www.frantaaspol.webzdarma.cz/achatiny/achatiny7.html - tady pozor autor uvádí název A.fulica, ale na obrázcích jsou A. reticulata