Jdi na obsah Jdi na menu
 


PSG18 - Heteropteryx dilatata

Tuhle strašilku jsem si přála hned, jak jsem ji poprvé uviděla tehdy na stránkách www.strasilky.cz . Je už to pěkná řádka let(7). A loni jsem si konečně pořídila pár těhle krasavic na burze v Praze. Bez problémů dospěly a samička nakladla spoustu vajíček. A pak jsem čekala a čekala, až jsem se po 10 měsících dočkala prvních mrňat. Výhoda u tohohle druhu je, že hned po vylíhnutí jde rozeznat pohlaví.

Školka Heteropteryx dilatata - samečci mají na zádech bílé "x" a bílý proužek na zadečku, samičky žádné bílé znaky nemajíObrazek

Mladé dávám do velké lahve od okurek zakryté silonkou. Krmím je ostružiníkem, větvičky vyměňuji po 3 dnech, aby měly strašily pořád čerstvé listy. Když se mi vylíhla první nymfa, dala jsem k ní několik malých Aretaon asperrimus, pomáhá to, aby se strašilky lépe zažraly.

Heteropteryx dilatata - nymfa samičky po druhém svlekuObrazek

První samičce po svleku upadla jedna končetina, tak jde dobře pozorovat, jak jí noha dorůstá. Při manipulaci nymfy dělají mrtvé, jen co se jich člověk dotkne, pustí se podkladu, přitahnou nohy k tělu a prohnou se v zádech tak, že leží břichem vzhůru. Má to své plus, že je nemusíte sundavat násilím.

Samička H. dilatata po 3. svlekuObrazek

Zatím všechny prospívají a hezky rostou, ale problémy většinou přicházejí až dva svleky před dospělostí. Všechny mladé se přes den drží spolu v jednom chumlu schované pod listy. To může někdy komplikovat svlékání.

Už jsou to pořádní krasavciObrazek

A rada na závěr, základem úspěchu je dopřát strašilkám klid, dostatek potravy a prostoru a pak už se můžeme těšit z toho jak hezky rostou.

Samička po 4.svlekuObrazek

Po 5. svlekuObrazek

 

Po 6. svlekuObrazek